Endüstri Mirası

Home / Hakkında

Hakkında

 

İstanbul’da var olan-dönüştürülen ya da yok olan-yok edilen endüstriyel yapıların haritalanması, belgelenmesi ve konu ile ilgili farkındalık yaratılması amacıyla oluşturulmuş kolektif inisiyatif.

Endüstri Mirası Keşfi projesine, endüstri yapılarının mekansal ve yapısal özelliklerini için tasarım araştırması yapılarak başlanmıştır. Konuyla ilgili karşımıza çıkan büyük birikimin herkesçe daha ulaşılabilir bir bilgi haline gelmesi fikrinden yola çıkılarak, yakın çevremizde bulunan ya da geçmişte bulunmuş olan eski endüstri yapılarının haritalanması ile projenin ilk adımları atılmıştır. Haritalamaya, içinde bu konuyla ilgili ele alınmış yüksek lisans ve doktora tezlerinin de bulunduğu önemli kaynaklardan yola çıkılarak 53 yapıyla başlanmıştır. Varolan külliyatın derinlemesine araştırılması sonucu bu sayı şuan 170’e ulaşmıştır. Haritalama projesine, konuya ilgi duyan gönüllü bir ekip tarafından hala devam edilmektedir.

Endüstri Mirası Düş Atölyesi ise kurgulanılan etkinlikler ile bu yapıların haritadan silinmeye devam etmemesi kaygısından yola çıkılarak, onların yaratıcı bakış açıyla kent yaşamının bir parçası haline gelmesini amaçlayan bir think-tank atölyesidir. Temel amacı, endüstri mirası yapılarını bulundukları kentsel çevrenin ihtiyaçları ve ilişkileri gözetilerek yaşayan mekanlar haline getirmek, yapıların kendi mekansal kurgularına dair yaratıcı işlevler üretmek ve miras envanterinin önemine vurgu yapmaktır.

cropped-harita72dpi-2.jpg

 

 

Bu internet sitesi, kültürel birikimi hayatımızın bir parçası getirmek için düzenleyeceğimiz bir dizi kolektif etkinliği de içinde barındıran projemizi tanıtmak ve Endüstri Mirası Keşfi’ni sürekliliği olan bir keşif süreci haline getirmek amacıyla oluşturulmuştur. Etkinliklerimizin içerikleri ve katılım zamanları ile ilgili her türlü bilgiye Düş Atölyeleri başlığından ulaşabilirsiniz.

Ekip:

•  Dila Gökalp •  Yelta Köm •  Ekin Sıla Şahin •  Marija Milenkoska •  Ece Karabınar •  Beyza Nur Taşçı

 

 

 

Araştırma ve Organizasyon:

dg_arch_logo

İletişim Sponsoru:

arkitera